Film Capital Stockholm

Film Capital Stockholm

Vi var på mingel hos Film Capital Stockholm i torsdags. Det var fullt med filmfolk och väldigt trevligt. En sorts uppvärmning inför Cannes som börjar den här veckan!

Film Capital Stockholm firade tre saker. De har bytt namn, de har nya lokaler och de firar 10-årsjubileum!

Film Capital Stockholm hette tidigare Filmresurs Stockholm-Mälardalen den regionala filmfonden för just Stockholm och området runt Mälardalen. Och nu sitter de i fina lokaler vid Medborgarplatsen med utsikt över söder.

Det har hänt mycket på den regionala filmfonden under de här tio åren. De började med en miljon och under Anette Mattssons ledning förvaltar de nu över 70 miljoner i stöd till film och TV-serier i regionen.

Anette var i studion för någon månad sedan och berättade om deras arbete. Här är den film som vi tog fram tillsammans från hennes besök där:

På gång hos oss

Hur man tar sig fram som skådespelare – distanskurs

Filmskådespeleri med Jean Kartal – Avancerad kurs

Möt en casting director – Marie Strömberg

Möt en agent – Diamanda Agency

Sommarkurs i filmskådespeleri

Fördjupningskurs i Filmskådespeleri

Regikurs med Bob Dolman

Filmskådespeleri Utbildning

Hur man skriver filmmanus – distanskurs

Improvisation för filmskådespelare

Testa filmskådespeleri

Avancerad improvisation för filmskådespelare

Helgkurs i filmskådespeleri

Filmskådespeleri 10-12 år

Filmskådespeleri helgkurs 13-15 år

Welcome to Hollywood

Avancerad Manusworkshop – En vecka – Sommar